Wiele osób wie o akumulatorze jedynie tyle, że jest to bateria dostarczająca prąd stały do urządzeń elektrycznych samochodu. Często zdarza się też tak, że zaczynamy się interesować akumulatorem jedynie wtedy, kiedy nasz samochód nie chce zapalić. Dzieje się tak zazwyczaj zimą, kiedy kumulują się różne czynniki niesprzyjające zdrowiu baterii samochodowej. Okazuje się jednak, iż można w łatwy sposób – bo pamiętając jedynie o kilku podstawowych czynnościach – przedłużyć pracę i żywotność naszego akumulatora i oszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ jak wiadomo nie jest to zwykle rzecz bardzo tania.

Jak dbać o akumulator?

Wielu kierowców jeździ codziennie, lecz samochód uruchamia jedynie na krótkie dystanse, co może doprowadzić do uszkodzenia lub szybkiego rozładowania się akumulatora. Niewiele osób jednak wie, że aby naładować akumulator podczas jazdy, należy mieć włączony silnik przez niekiedy nawet ponad godzinę. Dlatego od czasu do czasu dobrze jest się wybrać w dalszą drogę lub pojechać do domu okrężną trasą. Tego typu zabiegi, choć wydają się banalne lub niedorzeczne, mogą wydłużyć życie naszego akumulatora nawet o 2 lata.

Zabójcza zima

Wielu kierowców doświadczyło na pewno problemów z uruchomieniem auta podczas mrozów. Dzieje się tak dlatego, że sprawność każdej baterii w niskiej temperaturze drastycznie spada, a zapotrzebowanie samochodu na prąd podczas zimy znacząco wzrasta. Doprowadza to do szybszego rozładowywanie się akumulatora Co może doprowadzić do unieruchomienia pojazdu. Warto pamiętać, aby sprawdzać prognozy pogody i kiedy zapowiadane są mrozy poniżej minus 10 stopni Celsjusza, zdemontować akumulator na noc i przechowywać go we w miarę w ciepłym pomieszczeniu. Jest to nieznaczny wysiłek, lecz może on zapobiec całkowitemu rozładowaniu się naszego akumulatora lub nawet jego uszkodzeniu.

Nie oszczędzaj

Wielu kierowców stara się oszczędzać tam, gdzie tylko to możliwe. Jeżeli nasze auto wymaga akumulatora typu AGM lub ECM, to nie wolno zmieniać go na inne, tańsze baterie standardowe. Akumulator powinien spełniać parametry wyznaczone przez producenta, bo tylko to gwarantuje zdrową pracę silnika, układu elektrycznego i samej baterii. Przesadna oszczędność w tej materii, mogą doprowadzić tak naprawdę do ogromnych wydatków na nowy akumulator lub inne naprawy związane z niewłaściwym jego użytkowaniem.

Eksploatacja akumulatora

Niewiele osób wie, że aby akumulator pracował prawidłowo, musi być utrzymany nienagannej czystości. Warto czyścić klemy i dbać o to, by styki przewodów pozostały niezabrudzone. Należy też uważać przy odpalaniu samochodu przez kable, gdyż podanie zbyt dużego lub małego napięcia z jednego akumulatora do drugiego może doprowadzić do uszkodzenia lub rozładowania obydwu baterii. Warto też pamiętać, aby stosować różnego typu odbiorniki elektryczne, na przykład żarówki, które w tylko w niewielkim stopniu pobierają prąd z akumulatora. Dobrym rozwiązaniem są to żarówki typu LED, które cechuje niewielki pobór mocy i duża ilość emitowanego światła.