Rodzaje reflektorów samochodowych – wady i zalety

0
2393
reflektor samochodowy

Dobre a przede wszystkim sprawne światła zamontowane w naszym aucie to nie tylko estetyczny wygląd i obowiązek, ale głównie bezpieczeństwo nasze, jak i innych użytkowników drogi. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów oświetlenia samochodowego.

Oświetlenie samochodowe halogenowe

Lampy halogenowe są obecnie najpopularniejszym rodzajem oświetlenia montowanym w wersji standardowej w autach wszystkich marek. Główną ich zaletą jest to, że są bardzo tanie oraz dostępne w każdym sklepie. Niestety przodują w niskiej żywotności. Przepalone żarówki trzeba wymienić, i to w sposób taki, aby przypadkiem nie zabrudzić czy zatłuścić szklanej bańki. Ponadto żarówki te podczas świecenia wytwarzają dość wysoką temperaturę, która niestety przyspiesza zużycie plastikowej obudowy lampy. Nadmieniając, że oświetlenie samochodowe musimy mieć włączone cały rok — rozwiązanie może i jest bardzo tanie jednak odrobinę kłopotliwe w codziennej eksploatacji auta.

Oświetlenie samochodowe ksenonowe

Lampy ksenonowe są wydajniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem. Światło jakie emitują, jest bardzo jasne, zbliżone do naturalnego. Zatem zasięg, jaki oświetlają, jest większy, a droga jest lepiej doświetlona. Do tego trzeba dodać, że żarniki są bardzo trwałe, zużywają znacznie mniej energii i nie wytwarzają ciepła, jakie emituje halogen. Główną wadą jest bardzo drogi serwis. Sam żarnik kosztuje około 150-400 zł. Co ważne trzeba światła wymieniać parami.

Istnieje możliwość zmiany halogenów na ksenony. Jednak wiąże się to z montażem całego zestawu, w skład którego wchodzi żarnik, przetwornica, okablowanie, siłownik samopoziomujący oraz spryskiwacz reflektorów. Zestaw musi posiadać homologacje dla danego modelu samochodu, a także spełnić wymagania określone w przepisach.

Oświetlenie samochodowe LED

Żarówki ledowe są tanie i ekonomiczne w użytkowaniu. Jednak ich instalacja jest bardzo skomplikowana i wymaga odpowiedniego systemu chłodzenia reflektora. Zatem początkowo trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Dodatkowo tak samo, jak ksenony instalacja oświetlenia samochodowego lampami ledowymi musi posiadać homologacje.

Kupując nowe auto, często możemy wybrać, jakie oświetlenie ma być zamontowane w naszym samochodzie. Do dyspozycji są tanie halogeny, modne ksenony, a także najnowsze trend – ekonomiczne lampy ledowe. Każde z nich ma wady i zalety, zanim wybierzemy, warto je poznać.