Produceni skrzyń biegów – globalne koncerny technologiczne

0
1786
produkcja skrzyni biegów gdzie kto

Finalny produkt jakim jest auto, jest wynikiem montażu różnych części. Podzespoły pozyskiwane są od największych wytwórców z branży automotive. Producenci samochodów w większości odpowiedzialni są za złożenie różnych gotowych części, we współgrającą ze sobą całość.

Takim gotowym elementem samochodu są skrzynie biegów. W tym segmencie wyspecjalizowało się kilka firm, które mocno rywalizują w technologii zmiany przełożeń. Chodzi zarówno o zmniejszenie spalania paliwa, jak i komfort użytkowania. Producenci skrzyń biegów tworzą je coraz szybsze i bardziej precyzyjne, co przekłada się na wygodniejsze prowadzenie auta.

Czołowi producenci skrzyń biegów

Pierwszym i bezkonkurencyjnie największym producentem skrzyń biegów jest firma ZF. Niemiecki koncern, od kilkudziesięciu lat dostarcza podzespoły dla takich znanych marek jak: BMW, Mini, Audi, Jeep, Nissan, Porsche i wiele innych. Firma Eaton, swoje podzespoły dostarcza dla samochodów ciężarowych i autobusów. Główna współpraca z takimi markami jak: MAN, Iveco, Renault. Trzecim najbardziej rozpoznawalnym producentem jest Voith, który swoją produkcję związał z autobusami.

Dwie pierwsze firmy swoje siedziby mają również w Polsce. Wiąże się to z zaopatrywaniem głównie europejskiego rynku. W Stanach Zjednoczonych przebił się inny koncern. Exedy współpracuje z Chryslerem, Fordem i General Motors. W planach ma też produkcję skrzyni biegów BMW. Nadmienić należy, że marki samochodów Volvo oraz Mercedes, swoje skrzynie biegów produkują sami. Korzystają jednak z gotowych elementów, produkowanych głównie przez Grupę Schaeffler.

bmw producent skrzynia biegów