Turbina silnika, jak o nią dbać ?

0
2185

Zastanawiasz się jak dbać o turbinę silnika? Przeczytaj poniższy artykuł, a się przekonasz, że to nie jest trudne, jakby mogło się wydawać!

Czym tak naprawdę jest turbina silnika?

Turbina, a raczej turbosprężarka to maszyna wirnikowa, która składa się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Jej zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego, nie tylko wysokoprężnego, ale także coraz częściej benzynowych. Turbina zasilana jest spalinami z silnika, natomiast sprężarka wałem łącząc ze sobą te dwa elementy. Turbosprężarki montowane w samochodach zwiększają moc silnika, dzięki wprowadzaniu do cylindra większej ilości powietrza.

Jak dbać o turbinę silnika?

Jaki jest klucz do osiągnięcia długowieczności pracy turbiny? Z pewnością odpowiednia dbałość o warunki w jakich pracuje. Jak możemy to osiągnąć? Choćby poprzez stosowanie olejów wysokiej jakości, a także regularne sprawdzanie ich poziomu.
Kilka podstawowych zasad, dzięki którym turbina odwdzięczy Ci się podczas jazdy:

  1. Miej olej zawsze pod dostatkiem – nie stosuj byle jakiego, by turbina mogła działać poprawnie potrzebny jest wysokiej jakości, odpowiednio dobrany olej, którego poziom należy sprawdzać regularnie,
  2. Po odpaleniu auta unikaj wysokich obrotów – pozwól silnikowi i olejowi spokojnie się nagrzać, gdyż odpowiednia temperatura oleju chroni łożyska wirnika turbiny,
  3. Po długiej jeździe pozwólmy turbinie odpocząć – gdy dojechałeś do celu, nie gaś od razu silnika, pozwól turbinie spokojnie się zatrzymać. Minimalny czas oczekiwania to 30 sekund, jednak wszystko zależy od wysokości obrotów osiągniętych podczas jazdy.
  4. Kontroluj filtr powietrza podczas przeglądu okresowego – filtr ten bardzo szybko ulega zabrudzeniu szczególności w turbo, gdy dużo jeździmy po mieście.
  5. Możesz zakupić turbo timer, który jest urządzeniem elektronicznym zapobiegającym zatarciom turbiny. Odpowiednio dobrany timer potrafi przedłużyć jej żywotność nawet o 25-30%.
  6. Zastanów się także nad zakupem zaworu blow-off tzw zaworu upustowego, który montowany jest w kolektorze dolotowym. Odpowiada on za utrzymanie stałego ciśnienia w układzie dolotowym. Jego montaż wpływa pozytywnie na żywotność sprężarki

Oto kilka prostych zasad, które z pewnością pomogą nam zadbać o jak najlepszą pracę naszej turbiny poprawiając przy tym jej żywotność. Turbosprężarki, które są odpowiednio eksploatowane z pewnością dadzą nam dużo frajdy podczas jazdy przy mniejszym zużyciu paliwa, przy czym nie musimy się martwić, że niedługo będziemy musieli wyłożyć kupę pieniędzy w zakup tego elementu do samochodu.