Wymiana i naprawa skrzyń biegów – manualnych i automatycznych

0
1786
naprawa uszkodzonej skrzyni

Każda mechaniczna część samochodu ma prawo ulec awarii. Nie każdą można naprawić i to nie dlatego, że naprawa jest niemożliwa. Po prostu czasem jest zwyczajnie nieopłacalna. Naprawienie skrzyni biegów jest czasochłonne, trudne i bardzo kosztowne – sama diagnostyka tej części samochodu nie jest tania.

Drogie części

Warto przy tym wiedzieć, że najdroższe zazwyczaj są takie części jak: łożyska, synchronizatory, koła zębate – są to niby rzeczy proste do wymiany i o nieskomplikowanej konstrukcji, ale cena… to prawdziwy finansowy zawrót głowy. Podobnie sprawa ma się ze znalezieniem odpowiedniego warsztatu, który zajmuje się fachowo takimi naprawami. Dlatego warto zainwestować w wymianę na używane skrzynie biegów zwłaszcza manualne, które są w dobrym stanie i mogą z powodzeniem posłużyć jeszcze kilka lat. Mniej wydanych pieniędzy i zaoszczędzony czas – to zysk sam w sobie.

Używane skrzynie biegów – manualne i automatyczne

Rynek części zamiennych oferuje dużo używanych, sprawnych skrzyń biegów. Zwłaszcza dotyczy to manualnych przekładni. Tu naprawdę nie ma problemu. Zakup takiej używanej skrzyni biegów warto zlecić odpowiedniemu serwisowi, który specjalizuje się w naprawach. Fachowiec dopasuje odpowiednią skrzynię i zazwyczaj po wymianie dostaniemy jeszcze na nią gwarancję.

Ze skrzyniami automatycznymi i sekwencyjnymi sprawa się ma zgoła inaczej. Warto je naprawiać do oporu, a wymieniać naprawdę tylko wtedy, gdy wymiana jest konieczna. Automatyczna skrzynia biegów jest jednym z najdroższych podzespołów w samochodzie. ASB stanowi nawet do 30 procent wartości auta, a cena dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Automatyczne używane skrzynie biegów są trudno dostępne, a poza tym nie są tanie. Dlatego w tym wypadku warto inwestować w ich regenerację w solidnym warsztacie samochodowym. Średnio naprawa kosztuje około 10 tysięcy złotych.