Turbosprężarka jest elementem w samochodzie, który lubi się dość często psuć. Czym ona tak właściwie jest i do czego jest potrzebna? Turbosprężarka jest urządzeniem mechanicznym, której zadaniem jest dostarczenie większej ilości powietrza. W praktyce stosowana jest ona do zwiększenia mocy oraz osiągów silnika. Podczas naprawy turbosprężarki warto zwrócić uwagę na kilka aspektów oraz faktów. Warto mieć to zawsze na uwadze gdy turbosprężarka ulegnie uszkodzeniu.
Naprawa turbosprężarki
Psucie się turbosprężarki objawia się przede wszystkim kilkoma czynnikami. Jest to przede wszystkim znacznie głośniejsza praca tego podzespołu oraz gwizdy w trakcie zmiany obrotów w aucie. Można także w tym czasie zauważyć zwiększenie zużycie oleju. Dodatkowo zaczynają się problemy z kopceniem auta, a dym wydobywający się z rury jest czarny. Należy więc zwracać uwagę na każdy ten objaw i w razie wystąpienia któregokolwiek z nich trzeba udać się jak najszybciej do mechanika.
Naprawa turbosprężarki wiąże się z dużymi kosztami. Za nową trzeba przeważnie zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest regeneracja. Cena w tym przypadku jest dużo niższa i wynosi zazwyczaj około tysiąc złotych. Większość osób decyduje się właśnie na ten krok ze względu na małe koszta.
Naprawa turbosprężarki wbrew pozorom nie jest łatwa i tego zadania nie należy powierzać pierwszemu lepszemu mechanikowi. Często bywa tak, że sama jakość usługi pozostawia wiele do życzenia. Warto więc wybierać zakłady mechaniczne, które podchodzą do tematu w sposób kompleksowy. Poczynając od dokładnej diagnozy, a kończąc wreszcie na naprawie.
Jak dbać o turbosprężarkę?
Żeby odpowiednio zadbać o prawidłowe funkcjonowanie turbosprężarki należy regularnie wymieniać olej. Najlepiej co 15 tysięcy kilometrów. Oczywiście dużo zależy również od kierowcy. Skrzynie biegów są elementem równie ważnym, a szczególnie to co kierowcy robią z nimi chwilę po odpaleniu samochodu po dłuższym postoju. Nie wolno więc ostro traktować silnika, a z początku powoli go rozpędzać i spokojnie zmieniać biegi. Jeśli zaś chodzi o kończenie jazdy to przez chwilę pojazd powinien jeszcze pochodzić by turbosprężarka mogła ”odpocząć”.
Podsumowanie
Reasumując, naprawa turbosprężarki jest związana ze sporym stresem oraz jeszcze większym wydatkiem. Najtańszym rozwiązaniem jest bez wątpienia regeneracja, która kosztuje około 1000 złotych. Dużo zależy także od kierowcy i to jak traktuje auto. Należy przede wszystkim regularnie wymieniać olej oraz nie katować samochodu zaraz po odpaleniu go.